soc

Security Operations Center- czym jest i dla kogo jest przeznaczone?

Czasy się zmieniają, a rosnąca popularność i życie internetowe sprawia, że z roku na rok rośnie problem związany z cyberprzestępczością. Takie ataki mogą nieść ze sobą ogromne konsekwencje, nie tylko dla osób prywatnych, ale także dla firm. To nie tylko wykradanie poufnych danych osobowych, ale także dostęp do kart kredytowych czy danych logowania. Odpowiedzią na te zjawiska może być SOC. Pozwoli na ochronę i zwiększy bezpieczeństwo danych wrażliwych, dlatego coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na wprowadzenie Security Operations Center do swoje firmy. W naszym artykule odpowiemy na pytanie, czym jest SOC oraz dla kogo jest świetnym rozwiązaniem. 

Czym jest Security Operations Center?

Security Operations Center w skrócie SOC to koncepcja, która polega na powiązaniu ze sobą kilku systemów bezpieczeństwa. W swoim działaniu wykorzystuje nowoczesne technologie oraz procedury bezpieczeństwa, a także pracę wykonywaną przez ludzi, którzy odpowiadają za szybkie wykrywanie powstałych zagrożeń i ich szczegółowe analizowanie. Takie systemy są najczęściej stosowane w dużych przedsiębiorstwach, szczególnie publicznych i finansowych. Zbudowanie własnego systemu w swojej firmie jest ogromnym wyzwaniem, gdyż obejmuje nie tylko efektywny sprzęt i oprogramowanie, ale także analizę ruchów i incydentów w Internecie. Do tego potrzeba zatrudnić wykwalifikowanych ludzi o ogromnym doświadczeniu. Takie osoby posiadają wielu kursów i szkoleń z zakresu bezpieczeństwa. Posiadanie w swoich szeregach takich pracowników generuje ogromne koszty związane z ich wynagrodzeniami, gdyż praca trwa 24 godziny 7 dni w tygodniu. Najlepiej zlecić taką ochronę na zewnątrz firmy poprzez outsourcing. 

soc

Dla kogo SOC jest świetnym rozwiązaniem?

Każdego dnia na całym świecie dochodzi do cyberataków, w których dochodzi do kradzieży wielu danych poufnych. Tak naprawdę na kradzieże narażeni jesteśmy wszyscy, nie tylko duże, ale także małe przedsiębiorstwa i osoby prywatne. Usługa SOC jest szczególnie polecana dla organizacji, którym zależy na zwiększeniu bezpieczeństwa (https://www.pwc.pl/pl/uslugi/bezpieczenstwo-informatyczne/uslugi-w-obszarze-soc.html). Szczególnie tym, które przetwarzają dane osobowe klientów i pracowników oraz chcą zapewnić im maksymalne bezpieczeństwo. Taka ochrona pozwoli poczuć się bezpiecznie, gdyż ludzie czuwający nad bezpieczeństwem mają nie tylko mieć pieczę nad ochroną danych, ale także szybko reagować na zaistniałe sytuacje kryzysowe, a następnie przywrócić prawidłowe działanie przedsiębiorstwa.