Restrukturyzacja firmy – jakie korzyści?

Podstawowym założeniem restrukturyzacji firmy jest oczywiście to, aby uniknąć upadłości. Dzięki zawarciu układu z poszczególnymi wierzycielami można przeprowadzić specjalne działania sanacyjne i jednocześnie zabezpieczyć słuszne prawa wierzycieli. Prawo restrukturyzacyjne zaprojektowane zostały dla tych przedsiębiorców, którzy mają mniejsze lub większe problemy z utratą płynności finansowej.

Jak firmy mogą uchronić się przed upadłością?

Restrukturyzacja firmy stanowi skuteczną ochronę przed bardzo agresywnymi działaniami, które zazwyczaj zachodzą ze strony wierzycieli. W dużej mierze to właśnie dzięki restrukturyzacji istnieje możliwość wstrzymania na przykład postępowania egzekucyjnego, a nawet uchylenia zajęcia rachunków bankowych należących do danego przedsiębiorstwa. Firmy zyskują bardzo cenny czas, który jest niezbędny do wprowadzenia kluczowych zmian. Mowa tutaj nie tylko o wprowadzeniu zmian w zakresie operacyjnym danego przedsiębiorstwa, ale również o odbudowaniu zaufania u swoich kluczowych kontrahentów i partnerów biznesowych. Warto wspomnieć także i o tym, że dzięki restrukturyzacji wiele firm ma możliwość pozyskania dodatkowych źródeł finansowania. Mowa tutaj na przykład o różnorodnych pomocach publicznych, które mogą pomóc w wydostaniu się z tarapatów finansowych.

Restrukturyzacja – korzyści nie tylko dla firm

W wielu sytuacjach restrukturyzacja (www.pwc.pl/pl/uslugi/doradztwo-prawne/restrukturyzacja-upadlosc.html) jest bardzo korzystnym rozwiązaniem nie tylko dla firm, ale również dla jej wierzycieli. Wywiązanie się z przyjętego i zatwierdzonego układu zazwyczaj oznacza odzyskanie sporej części należności. W przypadku upadłości likwidacyjnej rzadko kiedy można liczyć na zwrot długu. Głównym założeniem prawa restrukturyzacyjnego jest właśnie ochrona wartości ekonomicznej danego przedsiębiorstwa oraz poszanowanie praw poszczególnych wierzycieli. Wszyscy kontrahenci i dłużnicy otrzymują specjalne instrumenty prawne, które umożliwiają przeprowadzenie restrukturyzacji przy ochronie prawa wierzycieli. Warto wyraźnie zaznaczyć, że to o właśnie restrukturyzacja zapewnia szybkość i efektywność postępowania.