Pracownicze Plany Kapitałowe PPK to bardzo prosty system oszczędzania, który każdy pracodawca ma w obowiązku udostępnić swoim pracownikom. Ze strony zatrudnionego jest to natomiast inicjatywa całkowicie dobrowolna, a co za tym idzie można z niej zrezygnować i wycofać kapitał w dowolnie wybranym momencie. Co więcej, rozwiązanie tego typu jest tanie ze względu na niski limit kosztów ograniczony przez aktualnie obowiązującą ustawę, a także bardzo przyjazny pracownikom regulamin oszczędzania. Nie trzeba nic robić, aby móc z korzystać z PPK. Co więcej, cel oszczędzania może być całkowicie dowolny.
Kto może skorzystać z PPK?
Czy tylko pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę mogą skorzystać z Pracowniczych Planów Kapitałowych?
Zgodnie z aktualnie obowiązującą ustawą, uprawnionymi do uczestnictwa w PPK są tylko takie osoby, które z tytułu zatrudnienia u swojego pracodawcy podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu w ZUS (emerytalnemu i rentowemu), a zatem posiadają:
- umowę o pracę,
- umowę zlecenie albo umowę agencyjną,
- członkostwo w radzie nadzorczej,
- członkostwo w spółdzielni rolniczej lub spółdzielni kółek rolniczych.
Z tej formy oszczędzania na emeryturę nie mogą natomiast korzystać osoby samozatrudnione, a także rolnicy i osoby, które ukończyły 70 lat.
Pracownicze Plany Kapitałowe – dlaczego warto?
Dlaczego przedsiębiorca powinien zapewnić swoim pracownikom dostęp do PPK? Otóż, istnieje mnóstwo czynników, które przemawiają za tym, aby skorzystać z możliwości oferowanych przez Pracownicze Plany Kapitałowe, w tym:
- zwolnienie z dodatkowych składek renowych i emerytalnych – wpłaty, które są finansowane przez pracodawcę nie zostają zaliczane na poczet wynagrodzenia stanowiącego podstawę wysokości obowiązkowych składek wpłącanych do ZUS,
- ulga podatkowa dla pracodawcy – prowadzenie PPK jest ustawowo wliczone w koszty uzyskania przychodu,
- ograniczona rotacja pracowników – szacuje się, że PPK ogranicza wskaźnik rotacji pracowników, a zatem wpływa na obniżenie kosztów rekrutacji,
- benefity dla pracowników – wpłaty dodatkowe oferowane przez pracodawcę i Skarb Państwa mogą stanowić istotny rodzaj benefitu dla pracowników, zgodnie z przyjętymi kryteriami, takimi jak staż wykonywanej pracy, zbiorowy układ pracy lub regulamin wynagradzania.