Czym jest IPO?

Każda osoba chcąca rozpocząć inwestowanie na giełdzie papierów wartościowych w pierwszej kolejności powinna zapoznać się różnorodną terminologią. Jednym z terminów, z którym prędzej lub później będziemy mieli styczność jest IPO, czyli pierwsza oferta publiczna. Czym jest? Po co się ją wykonuje oraz co należy wiedzieć o debiutach spółek na giełdzie?

Czym jest i jak dochodzi do IPO

IPO (ang. Initial Public Offering) to nic innego jak debiut spółki na giełdzie papierów wartościowych. Pierwsza oferta publiczna dotyczyć może każdej giełdy. Niema większego znaczenia, czy spółka pojawi się na największych światowych giełdach w Londynie, Nowym Jorku czy też zadebiutuje na parkiecie na mniejszych wyspecjalizowanych giełdach, jak londyński Alternatywny Rynek Inwestycyjny. Wejście spółki na rynek każdorazowo poprzedzone jest wielomiesięcznymi lub nawet wieloletnimi przygotowaniami.

Zanim nabędziemy możliwość nabycia udziałów przedsiębiorstwa to w pierwszej kolejności musi ono zagwarantować zgodność zarówno zarządzania, procedur, jak i księgowości z zasadami narzuconymi przez giełdę, na której spółka pragnie się pojawić. Ponadto w przypadku debiutu na polskiej giełdzie spółka musi spełnić kryteria ustalone przez Komisję Nadzoru Finansowego. Konieczne jest również uzyskanie zgody KNF-u na handel akcjami. Ponadto ten sam organ zajmuje się nadzorowaniem funkcjonowania każdej giełdy działającej w Polsce.

Dlaczego spółki decydują się na IPO

Odpowiedź jest dość prozaiczna. Spółki decydują się na debiut na giełdzie papierów wartościowych przede wszystkim w celu uzyskania dodatkowego kapitału, który może być przeznaczony na jej dalszy rozwój. Dodatkowy kapitał pozwala na zwiększenie poziomu inwestycji. W praktyce jednak zdarzają się inne powody, dla których spółka decyduje się na debiut.

Inną ważną przyczyną, dla której zarząd spółki może zdecydować się na IPO jest chęć rozłożenia ryzyka związanego z prowadzaniem działalności gospodarczej na większą ilość podmiotów. Inaczej rzecz ujmując w przypadku problemów finansowych spółki konsekwencje poniosą nie tylko pierwotni inwestorzy, założyciele, ale również wszyscy posiadający udziały w spółce.

Kolejną trzecią już przyczyną, dla której spółki decydują się na IPO jest chęć spieniężenia posiadanych przez założycieli udziałów. Emisja papierów wartościowych pozwala na łatwe spieniężenie posiadanych udziałów. W ten sposób zarobić mogą również firmy, które wcześniej zainwestowały w rozwój spółki, a teraz chcąc łatwo odebrać dochód ze swojej inwestycji.

Szczegóły pod adresem: www.pwc.pl/pl/uslugi/gotowy-do-ipo-wejscie-na-gielde.html